Gróf Széchenyi István szülőháza Bécsben
A legnagyobb magyar édesapja, a Magyar Nemzeti Múzeumot is alapító gróf Széchényi Ferenc bérelte a barokk palotát Bécsben, melyben Széchenyi István 1791. szeptember 21-én meglátta a napvilágot.
A közismert nevén Wilczek-palota Bécs történelmi belvárosában, a Hofburg Michaelerplatz-i bejáratához fekszik közel, a Herrengasse 5. szám alatt.
A Hofburg közelségében álló palotát a téli szezonra bérelte a már birodalmi viszonylatban is tekintélyes arisztokrata családnak számító Széchényi-família. Gróf Széchényi Ferenc felesége, Festetics Júlia grófnő előbb Zsófia lányukat, majd 1791. szeptember 21-én Istvánt hozta világra a palota falai között. A keresztelést a palotához közeli Mihály-templom plébánosa, Hieronymus Winkler végezte.
Széchényi Ferenc (aki iskolaéveit a Theresianumban töltötte) és maga Széchenyi István is sokat időzött később Bécsben, mindketten számtalan szállal kapcsolódtak a bécsi társasági élethez. Mint tudjuk, a legnagyobb magyar nem csak iskolaéveiben kötődött Bécshez, hanem 1848-tól egészen haláláig a Bécs melletti Döblingben, az ottani gyógyintézetben élt. Igaz, ehhez nem kötődött, inkább kötötték…
A kétnyelvű márványtáblát 1966-ban helyezték el az épületen.
Ezt a fotót már Nagycenken, a Széchenyi-kastélyban készítettük. A bécsi szülőházra készült emléktábla (1941). Felirata német és magyar nyelven: Ebben a házban született 1791 szeptember 21-én Gróf Széchenyi István, a Legnagyobb magyar.
A vélhetően a 18. század első évtizedeiben épített palota 1825-ben került a Wilczek-család tulajdonába (azt olvasni ma is ők a tulajdonosok), s ezt őrzi a Herrengasse-i épület neve. A Széchenyi-családon kívül más hírességekhez is köthető a ház története, lakott itt író, lírikus, ismert művész, Franz Grillparzer drámaíró, és itt halt meg Franz Högler, osztrák szobrász.
A palota nem látogatható, fotózni is nagyon nehéz, mert az emléktábla alatt egy divatárú üzlet kirakata díszlik.