Séta a soproni Szent Mihály-templom kertjében
Sopron legrégebbi plébániatemploma a város védőszentjének, Szent Mihálynak a nevét viseli, méretei és arányai okán a Budavári Mátyás-templom után az ország legjelentősebb gótikus alkotása.
(Bármelyik képre kattintva galéria nyílik.)
A Szent Mihály-templom eredetileg 13. századi román kori, Szent István idejéből. Meglehet, akkor még vályogból és fából készült. Egy dombon, Sopron erődített városfalain kívül épült fel, a kora középkor szokásainak megfelelően a temetőben. Az évszázadok során aztán benépesült a templom körül a város, közvetlen környékén pedig a soproni borosgazdák telepedtek meg.
A templom mellett ma is a „régi” Szent Mihály temető helyezkedik el, amely már a rómaiak idejében is temető volt.
A templom kertjében két csodálatos látnivalót fedezhetünk fel, egyik a Szent Jakab kápolna, amely egy osszárium, csontkamra, a másik pedig az ifj. Storno Ferenc által 1892-ben készített neogótikus keresztút.
A templomkert bejárata a régi Szent Mihály temető felől.
A Szent Mihály-templom a temetőkertből.
A temlom az évszázadok során több átalakításon esett át, 19. századi restaurálása nagyrészt id. Storno Ferenc nevéhez köthető. A templomkertben kialakított keresztút pedig fia, ifj. Storno Ferenc munkája.
A Storno-család Sopron városának egyik legismertebb családja.
Id. Storno Ferenc (1821-1907) kéményseprő mesterből lett festőművész, építőművész, restaurátor. Első jelentős restaurátori munkája volt a soproni Szent Mihály-templom, de az ő nevéhez fűződik – többek között – a pannonhalmi bencés apátság templomának restaurálása is. Mindemelett műgyűjtő is volt, csodálatos tárgyakat, emléket gyűjtött, restaurált és őrzött meg.
A keresztút domborműveit Hild Károly faragta.
A Szent Jakab temetőkápolna
A Szent Mihály-templom déli oldalán, a templomkertben áll a 13. század közepén épített, a középkori mészárosok Szent Jakabról elnevezett kápolnája. A 19. században majdnem lebontották, de sikerült megmenteni, és ezt a különleges kápolnát is ifj. Storno Ferenc restaurálta.