• paneuropai-piknik-emlekhely

Páneurópai Piknik Emlékhely

A Sopronhoz és Fertőrákoshoz közeli Piuszpuszta ma ikonikus emlékhely, 1989. augusztus 19-én itt, az ideiglenesen megnyitott magyar-osztrák határon több száz kelet-német állampolgár jutott át Ausztriába. A Páneurópai Piknik Emlékpark területén egy „időfolyosó” idézi meg az egykori vasfüggöny-korszakot és a határáttörés emlékét. 

Sopronpuszta (Piuszpuszta) ma turistacélpont is, a történelmi helyszínen egy emlékpark és látogatóközpont áll. Az emlékpark az Euró­pai Örökség megtisztelő címet viseli: így ismerte el az Európai Unió a Páneuróai Piknik történelemformáló szerepét. Az Emlékpark az 1989 utáni határok nélküli és egyesített Európát hirdeti.

A Páneurópai Piknik eseményeit az Európát kettéosztó vasfüggöny átvágásának és Németország egyesülésének legfontosabb előzményeként értékeli az utókor.

Történt ugyanis, hogy 1989. augusztus 19-re – polgári kezdeményezésként – a Magyar Demokrata Fórum debreceni szervezete és a Soproni Ellenzéki Kerekasztal pártjai Páneurópai Piknik elnevezéssel békedemonstrációt hirdetett ide Sopronpusztára, hogy a vasfüggöny lebontását és a határok nélküli közös Európa eszméjét népszerűsítsék. A „Bontsd és vidd” mottót viselő eseményre rengetegen látogattak el, a kelet-német állampolgárok már napokkal előtte tábort vertek Sopron környékén. A rendezvény során aztán a határ egy szakaszát meg is nyitották, így a demonstráció alatt az ideiglenes határnyitás lehetőséget adott közel 600 NDK-s állampolgárának arra, hogy áttörve a határkerítést, Ausztria földjére lépjen. Ausztria a szentmargitbányai kőfejtőben alakított ki menekülttábort, majd innen indult meg a tovább utaztatásuk Németország felé.

Egy hónappal később, szeptember 11-én aztán hivatalosan is megnyílt a magyar határ a kelet-német állampolgárok előtt.

Az esemény huszadik évfordulójára alakítottak ki a területen emlékparkot, közvetlenül a határátkelő előtt.

1991 óta egy kopjafa áll azon a helyen, ahol a határátkelőt annak idején áttörték a menekültek. A többnyelvű információs táblák és egy eredeti határőr magasmegfigyelő torony mellett több látnivaló is van itt: a 20. évfordulóra avatták fel Melocco Miklós Áttörés című szoborkompozícióját. A kinyíló kaput ábrázoló műalkotást Ratatics Ottó kőfaragó mester készítette, az emlékparkban álló lélekharangot pedig Debrecen város adományozta. A vasfüggöny egy kis szakasza is áll még itt, az eredeti helyén.

A Látogatóközpontban a történelmi eseményről tudhatunk meg részleteket. Általában tavasztól-őszig van nyitva, naponta 10 és 18 óra között, ingyenesen látogatható.

Húzódik egy szépen növekedő erdő is itt, geometriai alakzatban ültetett fákkal. Az Akadémiai Emlékerdőt a MTA alapításának 175. évfordulója alkalmából 2000-ben létesítették, és azóta is minden évben elültetnek egy fát a tudomány napján.

Hol találom?

A Páneurópai Piknik Emlékpark Sopron közelében, Sopronkőhida és Fertőrákos települések között helyezkedik el. Könnyen megközelíthető az M85-ös autóúton, melyen a Fertőrákos csomópontról kell lehajtani Fertőrákos irányába, majd Sopronkőhida településen közvetlenül a fegyház mellett rákanyarodni a Fertőrákos – St.Margarethen (Szentmargitbánya) kishatárátkelő felé.

Sopronból érkező kerékpárosoknak érdemes a túrát összekötni a Tómalom, a Kecske-hegyi kilátó látogatásával. Felkereshetjük Fertőrákost, ahol a Kőfejtő és Barlangszínház kínál tartalmas időtöltést, illetve innen egy néhány km-es gyalog és kerékpárúton elindulhatunk a Fertő-tó felé, az ausztriai Mörbisch (Fertőmeggyes) településre, ahol hajókikötő van, a határon pedig a Mithras-szentély áll.

Kapcsolódó tartalom

Páneurópai Piknik – amikor még nem volt internet