Mosontarcsai (Andau) híd
Mosontarcsa (Andau) Burgenland keleti csücskében fekszik, néhány kilométerre a határtól, Kapuvár közelségében, a Hansági-főcsatornánál. Egykor Trianon szabta szét a Fertő tó vidékét és tette a Hansági-főcsatornát határfolyóvá.
A csatornán Mosontarcsától nagyjából 10 km-re délre már az 1940-es években állt egy fahíd.
Úgy mondják, ez a híd a világ legjelentéktelenebb kis építménye volt, ami aztán a sors szeszélyéből a világ egy legfontosabb hídjává vált. Mindez nem túlzás, hiszen 1956. novemberében valóságos exodus zajlott itt, az országból menekülő kétszázezer magyarból, mintegy hetvenezren ezen a mocsaras vidéken és fahídon keresztül menekültek át Ausztriába.
Az Andaui híd, melyet a „menekülők útjának” neveztek el, a hidegháború világszerte ismert szimbólumává vált, később, ausztriai látogatása alkalmával Richard Nixon is felkereste.
A kis fahidat eredetileg az 1940-es években építették az osztrák gazdák, ezen keresztül jártak művelni szántóföldjeiket. 1944-ben a visszavonuló német katonák egy része menekült ki ezen át Magyarországról, majd az 1947-48 között a német lakosság tömeges kényszer-kitelepítése során az országot önként elhagyó környékbeli német lakosság útvonala lett.
A hidat az oroszok 1956. november végén felrobbantották, de a krónika szerint gyalogosan még lehetett járni rajta.
1996-ban egy idős helyi fafaragó kezdeményezésére, a forradalom évfordulója alkalmából építették újjá, az eredeti dokumentumok alapján rekonstruálva. A kivitelezést az osztrák hadsereg végezte, melyhez a magyar kormány biztosította a szükséges faanyagot.
Ma a híd történelmi emlékhely, egyben ideiglenes határlépő is, a Hanság-kör kerékpáros túraútvonal vezet át rajta. 2022 tavaszán felújították a hidat.
Frissítés 2022.02.15.