• brennbergi-szent-borbála-templom

Brennbergi templom

A bányászok védőszentjéről elnevezett SZENT BORBÁLA TEMPLOMOT közadakozásból építették, 1930-ban szentelték fel a Sopron közeli Brennbergbányán. A sors úgy hozta, hogy az egykori bányásztemplom alsó részén vendéglátóhely van, ez az ország egyetlen „templom-kocsmája”.  

Mesébe illően szép tájon, az Alpokalja erdőségei között meghúzódó bányásztelepülésen, Brennbergbányán csaknem kétszáz évig működött szénbánya, ez volt az első az országban. A brennbergi bánya az 1950-es években bezárt, a községet ma erdei kirándulók látogatják leginkább.

A Szent Borbála templom helyén korábban állt már egy épület, amelyben iskola működött, alagsorában pedig üzlet. Ezt az épületet alakították, építették át gyűjtések és a bánya akkori bérlőjének, az Urikány-Zsilvölgyi Magyar Kőszénbánya Rt.-nak a támogatásából római katolikus templommá.

A templomot Füredi Oszkár soproni építész tervezte, aki Németországban gyakornokoskodott, majd az orosz fronton hidakat és tábort épített. A soproni Lőver uszoda modernizálása készített terve 1934-ben egy brüsszeli kiállításon elismerést kapott, de számos gyönyörű középület köszönhető neki még Sopronban, Bécsben és Horvátországban. Zsidó származása miatt a német megszállás alatt éppen egy brennbergi bányaács, Pénzes Pál bújtatta. Füredi tervezte a templommal átellenben álló brennbergi haranglábat is.

A templom 19 méter magas tornyában egy 138 kilogrammos harangot helyeztek el, melyet Seltenhofer Frigyes soproni harangöntő készített. A templom belseje fából készült, hosszanti irányban több csúcsívben záródó borda tagolja. Ez hangulatában a föld alatti bányavágatokat biztosító ácsszerkezeteket idézi. Mellékoltára a régi brennbergi iskolából származik, felette czestochowai Fekete Madonna-kép látható. 1941 és 44 között kétszáz lengyel dolgozott a bányákban, a madonna az ő ajándékuk.

A templom szélfogója viszont már 1975-ben készült.

A templom alatti szinten egy boltozott helyiségben ma is egy klasszikus kocsma működik. Valamikor ez volt a Bányász pince, falatozó. Ezt az országban egyedülállóan kialakult épületet nevezte el a köznyelv „templom-kocsmának”.

A Sopronhoz közeli Brennbergbányára kiváló turistaútvonalak vezetnek, a település jó minőségű autóúton is megközelíthető, sőt gyakori menetrendszerű autóbuszjárat is közlekedik.  Ha már erre túrázunk, feltétlenül lépjünk át Ausztriába és nézzük meg az innen nem messzi egykori Ilona-aknát.